AMAZON SATIŞLARINIZI ARTIRMANIZ İÇİN ÖNERİLER

AMAZON SATIŞLARINIZI ARTIRMANIZ İÇİN ÖNERİLER 

Bu yazımızda Amazon’da satış yapmak istiyorsanız, dikkate aldığınızda işinize yarayacak bazı tüyolardan bahsedeceğiz. Satışlarınızı artırmak ve kısa yoldan hedeflerinizi gerçekleştirmek için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

1) SATACAK DOĞRU ÜRÜNLER BULUN

Amazonda satacağınız ürünü bulmak, bu işin püf noktası diyebiliriz. Çünkü her şeyden önce insanların sizi bulacağı temel etken satmayı düşündüğünüz ürünlerinizdir. Ürün bulurken insanların nelere ihtiyacı olduğunu dikkatle inceleyin. İhtiyaç odaklı olmazsanız, ürünlerinizin elde kalma ihtimali yüksek olacaktır.

Bu konuda yapılması gereken en mantıklı hareketlerden biri gündemi takip etmektir. Örneğin covid-19 salgını döneminde insanların ihtiyaçları da değişti. Siz de açılan bu yeni alanda birtakım ürün stratejileri geliştirirseniz, satışlarınızı daha kolay artırabilirsiniz. Havuzların kapalı olması nedeniyle şişme havuzlara olan talebin artması, ortaya çıkan yeni fırsatları değerlendirmek için güzel bir örnek. Aynı şekilde pandemi sonrasında da açığa çıkan yeni ihtiyaçları inceleyip ona göre satışlarınızı gerçekleştirirseniz, satışlardaki başarı grafiğinizi daha da artırabilirsiniz.

Satmak için doğru ürünleri ararken internet üzerindeki kullanıcı yorumları da size kılavuzluk yapabilir. İnsanların en çok hangi ürünlere ilgi gösterdiğini anlamak için kullanıcı yorumlarına ek olarak internetteki çeşitli araçları da kullanabilirsiniz. Bu konuda Google trends uygulamasından ekstra destek alabilirsiniz.

2) ÜRÜN FİYATLARINI KARŞILAŞTIRIN

Satmak istediğiniz ürünü bir market ya da mağazadan satın alıp Amazon arbitraj sisteminde satmak mantıklı bir satış strateji olabilir. Fakat bu işten kar etmek için satın aldığınız ürünü satarken üzerine koyacağınız fiyat farkının tatmin edebilir olması gerekiyor. Bunu yapmak için de iyi bir araştırmaya ihtiyacınız var.

Hangi ürünün ucuza nerede satıldığını tespit edin. Böylece satın aldığınız ürünün üzerine fiyat farkını (kendi kar payınızı) eklediğinizde siz de kazanabilirsiniz.

O halde yapmanız gereken iyi bir Pazar/piyasa analizidir. Benzersiz ürünler satmıyorsanız, fiyat konusunda biraz daha hassas davranmanız gerekiyor. Sizin ürününüzle benzer ürünlerin fiyatına göz atmanız, doğru bir karar vermenize yardımcı olabilir.

Birçok müşterinin ürün satın almak için neden Amazon’u ziyaret ettiğini de unutmamanız gerekiyor. İnsanların Amazon’dan ürün satın almak istemesinin ana nedenlerinden biri düşük fiyatı bulmaktır. Bu durumu da göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin. Dolayısıyla satacağınız ürünlerde hem gerçek piyasa ile hem de online Pazar ile rekabet edebilir fiyatlar belirleyin. Bazen daha düşük fiyata satışa çıkardığınız ürün, uzun vadede daha çok kazanç getirebilir.

3) YEREL ÜRÜNLERE YÖNELİN

Hangi ürünü satmak istediğiniz konusunda özgürsünüz. Fakat satışlarınız iyi gitmiyorsa özgürlük alanınız daralacaktır. Bu durumda da hangi ürünlere yönelmeniz gerektiğini araştırırsınız. Bu konuda araştırma yapmak için daha önce insanların neye ilgi duyduklarına göz atmanızın doğru olacağından bahsettik. Gündemi takip etmek, güncel trendlere araştırmak daha kolay satılabilir ürünleri keşfetmenize fayda sağlar. Bu konuda işinize yarayacak tüyolardan biri de yerel ürünlere yönelmektir.

Bazı ürünlerin en kalitelisini bulmak için uzaklara gitmek gerekebilir. Ancak tüketiciler için bu durum biraz yorucudur. Bir de yol masraflarını ve harcanan vakti hesaba kattığımızda tüketicilerin yerel ürünleri satın almaktan vazgeçtiğini ifade etmek mümkündür. Bu durumda yapmanız gereken tüketicilerin işini kolaylaştırmanızdır. Yani tüketicilerin uzak diye gitmediği yerlerden orijinal ürünleri satın alın, Amazon’da satışa çıkarın ve o ürünleri tüketicilerin ayağına getirin. Bunun için belli başlı yerlerden satılan yiyecek ürünlerine veya çeşitli malzemelere yönelebilirsiniz.

4) DOĞRU ZAMANDA HAREKET EDİN

Amazon satış sisteminde acele etmemek gerekiyor. Arbitraj iş modelinde gelir elde etmek için fiyat farklarından yararlanmak birincil amaçtır.

Fiziki bir mağazadan satın aldığınız ürünün üzerine tatmin edici bir fiyat farkı koyarak satışa sunmanız önerilir. Bunu yapmak için de doğru zamanı beklemek, doğru bir yol olabilir.

Dolayısıyla ihtiyacı karşılayan bir ürünü tespit ettikten sonra sabırlı olmanız gerekebilir. Çünkü doğru zamanda hareket ederek satıştan elde edeceğiniz komisyonu maksimum bir seviyeye çıkarabilirsiniz. Eğer tüketiciler, aradıkları ürünü fiziki mağazalarda bulamazsa internet alışverişlerine yönelecektir. Siz de bu durumda stoklarda bulunmayan ürünleri daha yüksek fiyata satarak maksimum bir gelir edebilirsiniz. Bu açıdan Amazon satışlarınızı artırmak için önemli tüyolardan birinin de ideal bir zamanda harekete geçmek olduğunu ifade edebiliriz.

5) UZUN VADELİ PLANLAR YAPIN

Amazon’dan satış yapıp ek gelir elde etmeyi hedefliyor olabilirsiniz. Her işi doğru yaptığınızdan eminseniz fakat yine de hedeflerinize yaklaşmadıysanız, sabırlı olmalısınız. Eğer Amazon’da satış yapmaya başladıysanız, kısa zamanda sonuç almaktansa uzun vadede size nasıl getirileri olduğuna göz atmanız daha doğru olacaktır. Çünkü her işte olduğu gibi satış ve ürün satma faaliyetlerinde de kendinize belli bir zaman tanımalısınız. Tabi ki sabır için kendinize ayırdığınız belli bir zamanın olması da gerekir. Kendinize belirlediğiniz optimum süreye karar verirken işi öğrenmek, amazon sistemini tanımak gibi süreçleri de hesaba katın.

Bir iki ay içinde beklentileriniz karşılanmadıysa hemen vazgeçmeyin. Doğru işleri yaparak, tüyolara kulak vererek başarı için kendinize ayırdığınız süreyi biraz daha uzatmayı deneyin. Böylece bu işe ilk başlarken yaptığınız hataları sonraki süreçte tekrarlamadan satış konusunda daha tecrübeli hale gelebilirsiniz. Bilgi ve birikimleriniz de size bir süre sonra istediğiniz hedeflere ulaşmanıza fayda sağlayabilir.

Bir cevap yazın

%10 İndirim Fırsatı Kazan


    Layer 1